Programe schedule

Wednesday, April 9

14:00-14:30 Registration: Ad Fundum
14:30-14:45 Introduction to the Meeting: H0.06/Aula
14:45-15:30 Attila Tasnadi (Corvinus University of Budapest):
Axiomatic Districting (joint with Clemens Puppe)  (Slides)
15:30-16:15 Coffee Break: Ad Fundum
16:15-17:00 Alexander Westkamp (Maastricht University):
Strategy-Proof Tie-Breaking (joint with Lars Ehlers)
17:00-17:45 Bettina Klaus (University of Lausanne):
Stochastic Stability in Assignment Problems (joint with Jonathan Newton) (Slides)

Thursday, April 10

09:00-09:45 Baharak Rastegari (University of Glasgow):
Size Versus Truthfulness in the House Allocation Problem (Slides)
09:45-10:30 Jay Sethuraman (Colombia University):
Rationing Problems in Bipartite Networks (based on joint work with Herve Moulin, Shyam Chandramouli, Olivier Bochet, and Rahmi Ilkilic)  (Slides)

10:30-11:15 Coffee Break: Ad Fundum
11:15-12:00 Serge Galam (Sciences Po and CNRS):
From Majority Rule Voting to Democratic Dictatorship
12:00-12:45 Friedrich Pukelsheim (University of Augsburg):
Negative Voting Weights in the Former Electoral System for the German Bundestag (Slides)
12:45-14:15 Lunch: Ad Fundum
14:30-15:15 Flip Klijn (IAE-CSIC and Barcelona GSE):
A Many-to-Many “Rural Hospital Theorem” (joint with Ayse Yazici) (Slides)
15:15-16:00 Szilvia Papai (Concordia University):
Reasonably and Securely Stable Matching (joint with David Cantala) (Slides)
16:00-16:30 Coffee Break: Ad Fundum
16:30-18:15 MC meeting: H0.04
18:30-19:30 Excursion in Maastricht: Start at entrance Onze Lieve Vrouwe Kerk (Church of Holy Mary)
19:30 Dinner at Harbour Club, Bassin, Maastricht

Friday, April 11

9:30-10:15 Albin Erlanson (Lund University):
Strategy-Proof Package Assignment (joint with Karol Szwagrzak) (Slides)
10:15-11:00 Christian Geist (Technical University of Munich):
Finding Strategyproof Social Choice Functions via SAT Solving (joint with Felix Brandt)  (Slides)
11:00-11:30 Coffee Break: Ad Fundum
11:30-13:00 Rump Session
The following people all presented a 5-minute talk at the rump session:
Bernhard Beckert (Karlsruhe), Yuliya Veselova (Moscow), Sergey Kadenko (Kiev), Natalia Moninari (Lund), Christian Klamler (Graz), Ronald de Haan (Vienna), Olivier Cailloux (Amsterdam), Piotr Faliszewski (Krakow), Paul Goldberg (Oxford), Ulle Endriss (Amsterdam), and Emma Boswinkel (Maastricht)
13:00 Lunch: Ad Fundum